Rupieciarnia na końcu świata

15.10.2016 Agata Mańczyk
#
  • Agata Mańczyk, Rupieciarnia na końcu świata, Nasza Księgarnia 2015

Rupieciarnia na końcu świata Agaty Mańczyk to wciągająca i wywołująca dużo emocji powieść pisana z perspektywy nastoletniej Maryli, która po rozwodzie rodziców przeprowadza się wraz z matką do Tomaszowa Mazowieckiego.
Dziewczyna musi zamieszkać z babką i prababką, które dają jej odczuć, jak bardzo jej nie znoszą. Okazuje się, że powodem tego jest rodzinna tajemnica, którą Maryla postanawia odkryć.

Książka jest tajemnicza i oryginalna. Autorka przedstawia trudne relacje rodzinne z tajemnicą i ,,klątwą” w tle.
Historię z przeszłości poznajemy powoli, dzięki czemu Rupieciarnię… czyta się prawie jak kryminał z zaskakującym zakończeniem. Chwilami powieść jest bardzo zakręcona, ponieważ jednocześnie opisuje sekrety, miłosne perypetie i dylematy kilku pokoleń kobiet.

Bardzo spodobał mi się wątek rodzącej się pierwszej miłości między Marylą a Norbim. Chłopak był zabawny i oryginalny, dzięki czemu szybko zdobył moją sympatię.
Agata Mańczyk świetnie opisała ich uczucie, unikając ckliwości, a jednak na tyle wyraźnie, by czytelnik kibicował bohaterom. Charaktery innych postaci również budzą zaciekawienie, a pisarka pokazuje, że w każdym można znaleźć dobro, jeśli tylko uważnie się szuka.

Myślę, że powieść Rupieciarnia na końcu świata można polecić każdemu, kto ceni ciekawe, oryginalne i wciągające książki z tajemnicami rodzinnym w tle.

Kasia Lisowska l. 17
DKK Stąporków