„Conrad. Podróż metafizyczna” w ramach Verba Sacra

27.11.2017
#
  • Plakat wydarzenia

Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła przypomną dzieła Josepha Conrada podczas Wielkiej Gali Słowa, która odbędzie się 29 listopada w ramach XVII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się 6 listopada.

Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 r. w ramach projektu Verba Sacra jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem festiwalu jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów i mistrzów recytacji.

„Joseph Conrad jest pisarzem bardzo aktualnym, w niektórych aspektach – niestety – bardzo aktualnym. Dzisiaj komentując ten stan desperacji, ten nihilizm, który tak wielu ludzi na świecie popycha do aktów terroru, gdzieś w tle, ktoś nagle słyszy echo Tajnego agenta, czy W oczach Zachodu, czyli tekstów Conrada dotyczących właśnie kwestii terroryzmu” – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prof. dr hab. Wiesław Ratajczak.

„Kolejnym z powodów takiej wielkiej aktualności Conrada jest m.in. to, że doświadczamy teraz szczególnie intensywnego kontaktu, relacji, niekiedy zderzenia rozmaitych kultur i cywilizacji, a to jest jeden z głównych tematów Conrada – Europejczyk, który wchodzi w relacje z kulturą Wschodu, z kulturą Afryki i stara się ją zrozumieć, pojąć, dostrzec tę granicę, do której zrozumienie jest możliwe” – zaznaczył profesor.

Festiwalowa Szkoła Czytania Klasyki Polskiej odbywać się będzie także w wybranych domach kultury w Poznaniu i w podpoznańskich miejscowościach, m.in. w Komornikach, Pobiedziskach i Łęczycy. Od wtorku do 29 listopada można tam będzie usłyszeć „Wesele” Wyspiańskiego.

„Największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie natomiast Wielka Gala Słowa, zatytułowana Conrad – podróż metafizyczna. Utwory pisarza zaprezentują mistrzowie scen polskich: Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła. W trakcie wieczoru na fortepianie wystąpi także Włodek Pawlik. Wielka Gala 29 listopada będzie jedynym wydarzeniem biletowanym w ramach festiwalu” – powiedział twórca i organizator festiwalu Przemysław Basiński.

Szczegółowe informacje tutaj.

(na podstawie: PAP)