Themersonowie

Dni Themersonów

Dni Themersonów w Warszawie to kilkudniowy festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi na aktualność awangardowych dokonań Stefana i Franciszki Themersonów. Ich niebywale różnorodne wypowiedzi artystyczne to dla polskiej publiczności wciąż teren dziewiczych poszukiwań.

Ona: malarka, ilustratorka, graficzka, scenografka, wykładowca grafiki i scenografii na uczelniach artystycznych. On: pisarz, poeta, filozof, teoretyk filmu, grafik, autor fotomontaży, fotografii,  fotogramów, kolaży, twórca opery i dramatu. Mieszkali w Polsce do 1938 roku, potem we Francji i Anglii. W latach 30. byli pionierami filmu awangardowego w Polsce, a także jego animatorami. Założyli Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydawali pismo „f.a.” (film artystyczny). Przecierali szlaki Romanowi Polańskiemu, Janowi Lenicy czy Walerianowi Borowczykowi oraz Warsztatowi Formy Filmowej. Na książeczkach Themersonów takich jak Pan Tom buduje dom czy Pędrek Wyrzutek – jego teksty, jej ilustracje – wychowały się pokolenia młodych czytelników w tym kraju. Przez 31 lat prowadzili wydawnictwo Gaberbocchus Press uważane za najważniejszą, niezależną oficynę działającą na Wyspach Brytyjskich, specjalizującą się  w publikacjach literatury eksperymentalnej, opatrzonej szatą graficzną odpowiadającą treści utworów.

 

W ramach Dni Themersonów w Warszawie zobaczymy ich filmy Przygoda człowieka poczciwegoCalling Mr. SmithThe Eye and the Ear. Pokazany zostanie także dokument Stefan + Franciszka w reżyserii Tomasza Pobóg-Malinowskiego, a także Stefan Themerson & język (reż. E. van Zuylen) – obydwie te projekcje połączone będą ze spotkaniami z reżyserami.  Otwarta zostanie wystawa Ludzie i kreski, na którą składać się będą  rysunki Franciszki Themerson z lat 50. i 60.

 

Wydarzeniem festiwalu będą warsztaty ze stołem trikowym prowadzone przez Bruce’a Checefsky’ego. Przewidziana jest także dyskusja o twórczości Themersonów, połączona z promocją numeru „Literatury na świecie” im poświęconego, a także prezentacja książek Themersonowskich, które ukazały się w roku 2013. Festiwal zakończy spotkanie z Jasią Reichardt i Nickiem Wadleyem, prowadzącymi Archiwum Themersonów w Londynie na temat wydanej ostatnio książki Unposted Letters, mówiącej  o Themersonach w czasie wojny, a szczególnie w latach rozłąki 1940-42, będącej zbiorem korespondencji, dzienników, dokumentów.

Kuratorami projektu są Małgorzata Sady i Marcin Giżycki.

Organizatorami Dni są Fundacja Bęc Zmiana oraz Instytut Książki.

Partnerami Dni Themersonów w Warszawie są Muzeum Narodowe w Warszawie, Instytut Teatralny, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Wróć