O programach

 • Instytut Książki prowadzi liczne programy skierowane do polskich bibliotek publicznych. Ich celem jest promocja czytelnictwa oraz przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury.

  Czytaj więcej

Infrastruktura bibliotek

 • Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2016-2020” został stworzony z myślą o wzmocnieniu, a także przekształceniu i rozwoju funkcji, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią biblioteki publiczne.

  Czytaj więcej

Co słychać

 • #
  Echo seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze” w prasie branżowej

  Zachęcamy do lektury tekstu Magdaleny Brodackiej – miesięcznik „Biblioteka Publiczna”, nr 2/2018 – przybliżającego ideę i opisujacego przebieg organizowanego przez Instytut Książki seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”, które odbyło się w dwóch jesiennych edycjach w 2017 jako seminarium objazdowe po bibliotekach Republiki Czeskiej.

 • #
  Ruszyły zgłoszenia bibliotek do akcji Noc Bibliotek 2018

  Jako partnerzy ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek zachęcamy biblioteki do udziału w edycji 2018. Rejestracja właśnie została uruchomiona. Organizatorzy informują: IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Zapraszamy biblioteki do zgłoszeń, a czytelników do odwiedzin!

 • #
  Wyniki Rankingu Bibliotek 2017

  Wczoraj w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, 7. odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”.

 • #
  Ranking Bibliotek 2017

  W 2011 roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” po raz pierwszy nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

 • #
  Biblioteka Nowa w Drodze: Brno i Soběslav

  Za nami dwa dni seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”. Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odwiedziliśmy dwie biblioteki w Brnie – Morawską Bibliotekę Krajową oraz Bibliotekę im. Jiříego Mahena. Każda z nich zachwyciła nas niezwykłą architekturą oraz bogatą ofertą czytelniczą i kulturalną. Obie biblioteki realizują liczne projekty mające na celu szerzenie czytelnictwa.

 • #
  Biblioteka Nowa w Drodze

  Blisko 50 polskich bibliotekarzy w ramach seminarium „Biblioteka Nowa” organizowanego przez Instytut Książki odwiedzi najciekawsze, najlepiej funkcjonujące biblioteki na terenie Republiki Czeskiej.

 • #
  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom życzymy wiele radości i satysfakcji z pracy oraz niesłabnącej miłości do książek!

 • #
  Nowe Przestrzenie Czytania – Konferencja Wyszehradzka 2017

  Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przyjemność zaprosić na konferencję ekspercką na temat polityk wspierających rozwój czytelnictwa.

Publikacje

Galeria