Seans

Witold Horwath
Seans
 • W.A.B.
  Warszawa 1997
  123 x 195
  480 stron
  oprawa: miękka
  ISBN: 83-87021-27-X

Seans jest to proza wielowarstwowa, narracyjnym rozmachem przypominająca wielkie dzieła literatury amerykańskiej, przede wszystkim Styrona. Studium wieloletniej, nieszczęśliwej miłości mężczyzny do femme fatale, dramat dziewczyny, dla której uroda i sex appeal stały się czynnikiem psychicznej autodestrukcji, a przy tym - portret pokolenia urodzonego w późnych latach pięćdziesiątych, rozrachunek z jego stylem życia, problemami, relikwiami. Tło powieści to Warszawa lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ważne wydarzenia polityczne, mody intelektualne, pejzaż snobistycznego Mokotowa i przestępczej Pragi.

"Takiej powieści jeszcze nie było. Witold Horwath stworzył wielką, wielowątkową historię. Ogarnął słowami to, co prawie nie do ogarnięcia - miłość do kobiety fatalnej (...) kobiety, w której kochający ją mężczyzna odnajduje krok po kroku wszystkie plugastwa i piękności świata."
- Tomasz Cichoń, Życie

"Seans Witloda Horwatha to powieść o miłości równie wielkiej, co mrocznej. Książka bez reszty wciągająca czytelnika."
- Marcin Piasecki, Gazeta Wyborcza

"Zamknąłem tę książkę po przeczytaniu ostatniej strony, ale jej nie skończyłem. Żyję w niej, pośród bohaterów, tkwię w jej mrocznej fabule, oblepiony psychopatycznymi wizjami i doprawdy nie wiem, czy to tylko sen."
- Piotr Adamczewski, Polityka