Goldi

Ewa Kuryluk
Goldi
  • Twój Styl
    Warszawa 2004
    108 x 194
    248 stron
    ISBN 83-7163-520-6

Goldi Ewy Kuryluk, malarki i pisarki, to poruszająca autobiograficzna opowieść o uczuciach. Mimo dominującej i jak najbardziej akceptowanej roli ojca rodziny - Karola Kuryluka, socjalistycznego dygnitarza, także ambasadora Polski w Wiedniu - zwanego tu ”Łapką”, to raczej opowieść o bracie i matce autorki.
Tytułowy Goldi jest „bardzo zdolnym” chomikiem i pełni rolę ruchomego centrum i katalizatora wydarzeń rodzinnych. Tyle że spoza ścian tego mikroświata coraz to wyłania się jakieś wydarzenie historii XX wieku, poczynając od II wojny światowej, i wkraczają znaczące postaci, w tym Wiaczesław Mołotow, który odwiedził ambasadę.
Jest to jednocześnie książka o wielu rodzajach tabu: o tabu politycznym, manifestującym się tu kolejnymi aluzjami; o tabu choroby psychicznej, ani razu nienazwanej, na którą cierpią brat i przede wszystkim matka narratorki-autorki; o tabu bycia Żydem; o tabu wpływu holocaustu na jego ofiary. Słowo Żyd nie pada ani razu, a jednak trudno o bardziej wstrząsający opis ukrywania do końca swego pochodzenia. Autorka po śmierci matki znajduje ukryte w schowanych głęboko na pawlaczu butach zimowych fotografie jej najbliższych, o których matka nigdy nie mówiła. W książce widzimy ich fotografie.
Całość opowiedziana jest bez dystansu, z miłością, jakby z punktu widzenia dziewczynki, która przeżywała to wszystko dzień po dniu. Jako już dorosła usiłuje odnaleźć dawny punkt widzenia każdego z głównych bohaterów.

- Małgorzata Baranowska