Co czytać?

 • Andrzej Bobkowski - Szkice piórkiem

  Cztery lata pisania, tysiące przejechanych kilometrów, setki notatek. Zapiski Andrzeja Bobkowskiego miały być początkowo, pisanym na własny użytek, pamiętnikiem, świadectwem czasu wojny, zapisem refleksji na temat przemian w Europie. Z czasem stały się proroczym zbiorem trafnych diagnoz politycznych, wnikliwym namysłem nad przemianami, jakie zachodziły wówczas w Paryżu, Francji i Europie, portret czasów, ale i człowieka krytycznie przyglądającemu się ludzkości, kulturze i kondycji Europejczyków. Kalejdoskopowe, barwnie i wciągająco napisane dzieło zmusza do pytań, zachwyca różnorodnością i prowokuje do pytania, dlaczego dopiero teraz odkrywamy tego zmarłego w Gwatemali pisarza i działacza, entuzjastę życia w całej jego złożoności.

  .

 • Stanisław Lem – Dzienniki gwiazdowe

  Czego możemy się nauczyć od kosmitów? W cyklu opowiadań pisanych przez ponad trzydzieści lat Stanisław Lem udowadnia, że bardzo wiele.

  .

 • Gustaw Herling-Grudziński – Dziennik pisany nocą

  Dla wielu autorów twórczość diarystyczna jest czymś pobocznym, ćwiczeniem stylistycznym, efektem kompulsywnej potrzeby pisania, czy po prostu przenośną pamięcią do wykorzystania przy przyszłych literackich przedsięwzięciach. Nie Herling Grudziński jednak, który pisał Dziennik… świadom tego, że będzie to jego najważniejsza książką.  

  .

 • Agnieszka Osiecka - Dzienniki

  Najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. Dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie, do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym kontrowersyjna.

  .

 • Bob Dylan - Kroniki

  Zapis pierwszych muzycznych doświadczeń i niezwykłych spotkań, które zapoczątkowały karierę jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

  .

 • Susan Sontag - Odrodzona. Dzienniki, tom 1, 1947–1963

  Dziennik przed nami niesamowitą, niezwykle  intensywną osobowość, która dopiero kształtuje się na naszych oczach. Sontag interesuje wszystko: literatura, filozofia, religia, antropologia, psychoanaliza, relacje międzyludzkie, seks. Odkrywa swoje ciało, analizuje związki, kochanki, samą siebie. Błyskotliwa i nieśmiała, przeżywa uniesienia i chwile załamań. Jest szczera, przejmująca, niezwykła.

  .

 • Miron Białoszewski – Tajny Dziennik

  Białoszewski przygląda się ludziom, znanym i nieznanym. Przygląda się również sobie, odsłania bujne życie towarzyskie, artystyczne, prywatne, erotyczne. Optymista, któremu życie nie oszczędziło męczarni, choroby i samotności.

  .

 • Jarosław Iwaszkiewicz – Dzienniki

  To niezwykły dokument pozwalający poznać powojenne życie pisarza we wszystkich aspektach: rodzinnym, uczuciowym, towarzyskim, społecznym i politycznym. Zapiski przybliżają też proces powstawania wielkiej literatury, która rodziła się w szarej codzienności, wśród wydarzeń banalnych, ważnych i tragicznych.

  .

 • Sławomir Mrożek – Dzienniki

  „Jeden z pisarzy polskich obdarzonych chyba najcelniejszym poczuciem humoru, w rzeczywistości był ponurakiem o skłonnościach mocno depresyjnych.” Takie i wiele innych wstrząsających zdań można formułować po lekturze dziennika Mrożka.

  .