Małgorzata Kalicińska

(ur. 1956) autorka bestsellerowych powieści zaliczanych do nurtu kobiecej literatury masowej. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, najważniejsze lata życia zawodowego (jeszcze przed rozpoczęciem kariery pisarskiej) spędziła w Telewizji Polskiej (pracowała przy programach Kawa czy herbata? i Żyć bezpieczniej) oraz w Agencji Reklamowej Camco-Media (była współwłaścicielką firmy).

Debiutem książkowym (Dom nad rozlewiskiem z 2006 roku) uruchomiła dyskusję o dyskryminacji ze względu na wiek i rozmiar garderoby. Opowieść o wyrzuconej z pracy i porzuconej przez męża Małgorzacie zdobyła wielką popularność wśród czytelniczek we wszystkich przedziałach wiekowych. Dom nad rozlewiskiem święcił sukcesy, poruszając się trasą wyznaczoną kilka lat wcześniej przez Katarzynę Grocholę. Bohaterka w wieku 40+ (czyli o dobrą dekadę starsza od Judyty Katarzyny Grocholi) odkrywa, że jej życiowa aktywność nie kończy się dopóty, dopóki ona sama o tym nie zdecyduje – aktualne normy społeczne nie mają znaczenia. Małgorzata Jantar, matka dwojga właściwie dorosłych dzieci, wyjeżdża na Mazury, by tam pogodzić się z przeszłością i budować przyszłość. Zawiera przymierze z matką (Barbara dla miłości porzuciła Małgorzatę, gdy ta była dziewczynką), a potem rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Odkrywa uroki ziemiańskiego życia: zmysłowość świata, świeże powietrze, świetne jedzenie. Małgorzata nie tylko potrafi odnaleźć przyjemność przebywania na tak zwanej prowincji, ale i zakłada własny biznes oraz odnajduje miłość. Kalicińska nie tworzy literatury realistycznej, jej twórczość jest przesycona sentymentem za tak zwanymi starymi, dobrymi czasami, w których ekonomiczne trudności, napięcia emocjonalne i komunikacyjne rozwiązują się jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W tym właśnie tkwi źródło sukcesu twórczości Małgorzaty Kalicińskiej: pozwala oderwać się od rzeczywistości i czerpać przyjemność płynącą z dobrych zakończeń. Pochwała materialnego, a dokładniej cielesnego wymiaru życia to kolejna cecha charakterystyczna opowieści znad rozlewiska. Jedzenie i erotyka wydają się emancypować czytelniczki tej szczególnej sagi (kolejne części cyklu to w sumie kilkadziesiąt lat życia pewnej rodziny). 

Na sukces powieści Małgorzaty Kalicińskiej zareagowała Telewizja Polska. W 2009 roku powstały pierwsze odcinki serialu czerpiącego z rozlewiskowej sagi (reżyseria: Adek Drabiński, w roli Małgorzaty Jantar wystąpiła Joanna Brodzik). Nie obyło się bez napięć – autorka powieści nie godziła się na odmładzanie swojej bohaterki i dostosowywanie do wymogów rynku medialnego i wzorca piękna - siła powieściowej Małgorzaty wynikała właśnie z niedopasowania do nich.

Bibliografia

Powieści:

 • Dom nad rozlewiskiem, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Pozniań 2006
 • Powroty nad rozlewiskiem, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2007 (prequel Domu nad rozlewiskiem, obejmuje lata 1945-1980)
 • Miłość nad rozlewiskiem, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2008 (sequel Domu nad rozlewiskiem)
 • Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2009
 • Zwyczajny facet, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2010
 • Lilka, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2012
 • Irena (współautorka: Barbara Grabowska), Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2012
 • Kochana moja – rozmowa przez ocean (współautorka Barbara Grabowska), Wydawnictwo Filia, Poznań 2014

Inne formy:

 • Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie, Wydawnictwo Książkowe „Elipsa”, Warszawa 2010
 • Widok z mojego okna – szersza perspektywa. Przepisy nie tylko na życie, Wydawnictwo Książkowe „Elipsa”, Warszawa 2013

Książki kucharskie:

 • Kuchnia znad rozlewiska: przepisy autorki i jej brata. Dania mięsne, ryby, ciasta i desery (współautor: Mirosław Kaliciński), Wydawnictwo Agora, Warszawa 2009

Antologie:

 • Nasze polskie wigilie w opowiadaniach, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2006
 • Wakacyjna miłość, Świat Książki – Bertelsmann Media, Warszawa 2008
 • 2012, Empik, Warszawa 2012