Grzegorz Kopaczewski

#
  • © Michał Malinowski

ur. 1977 r., prozaik; debiutował powieścią Global nation. Obrazki z czasów popkultury (2004), potem opublikował powieść Huta (2007); mieszka w Chorzowie.

Grzegorz Kopaczewski zadebiutował powieścią, w której jako pierwszy z polskich prozaików udokumentował doświadczenia młodych polskich emigrantów ekonomicznych z początków XXI wieku. Akcja Global nation rozgrywa się w Londynie, w środowisku młodych ludzi z różnych stron świata, którzy trafiają do Anglii w poszukiwaniu pracy, pieniędzy i atrakcji. Kopaczewski ukazuje kosmopolitów, którzy kontestując rozmaite normy i przyzwyczajenia, przemieszczają się swobodnie po całym globie. Szukają pieniędzy, ciekawych znajomości, chcąc uciec przed duszną atmosferą ojczystych stron. Ale opowiada także o coraz bardziej globalizującej się kulturze i świecie, w którym zacierają się różnice, co sprawia, że poznawanie go staje się zwyczajnie nudne i bezsensowne.
W następnej powieści, Hucie, Kopaczewski porzucił formułę prozy obyczajowej, tworząc coś w rodzaju utopijnej groteski. Na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do katowickiej huty Baildon, powstaje z inspiracji socjologów samowystarczalna kolonia artystów i ludzi biznesu, która ma być swoistą próbką społeczeństwa przyszłości. Jej mieszkańcy, wolni od przemocy, bezrobocia i konieczności ciężkiej pracy fizycznej, mogą swobodnie rozwijać swoje pasje i w pełni się realizować. Historię, teraźniejszość i niewesołą przyszłość tytułowej Huty poznajemy z punktu widzenia młodego doktoranta socjologii, który ma napisać pracę o fenomenie rewitalizacji tego miejsca. Napisałem, że przyszłość tego miejsca będzie niewesoła: jak to z utopiami zazwyczaj bywa, rosnący izolacjonizm Huty, wyczerpywanie się formuły, na której została ufundowana, koniec końców prowadzą do katastrofy.

Bibliografia

  • Global nation. Obrazki z czasów popkultury, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2004.
  • Huta, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.